Článek: 3201 | Naposledy změněno: 01.09.2022

 

Nastavení importu čísel zvířat

Související rozcestníky | Evidence zvířat


Pokud prodáváte nebo nakupujete větší počet zvířat a máte jejich seznamy uloženy například v Excelu, nebo využíváte dat ze  čtečky QR kódů uložených v tabulce, můžete si čísla zvířat nahrát. Import čísel zvířat a dalších informací o zvířeti můžete využít v aplikaci Prohlížení pohybů zvířat *3394, Karta zvířete *3698 a Shromažďovací střediska *3330. 

 

Při importu dat zvířat uložených v různých nástrojích MS Office apod. musí jednotlivé informace splňovat kritéria, které umožní jejich nahrání do WF. 

Základní přehled k zadávání dat o zvířeti dle požadavků na formát importu:

  • Formát čísla zvířete:

  

Pokud bude číslo zvířete ve formátu 14 a 11 znaků obsahovat méně znaků, bude číslo doplněno zleva nulami. Při načítání rozpadlého čísla zvířete, tzn. každý údaj z celého čísla zvířete (CZ 000 123456 999) má svůj sloupec (1.), zadejte jeho pořadí do odpovídajících oken na importním pořízení zvířat (2.).


  • Pohlaví:  
    •  WF formát
      • Samčí - 1
      • Samičí - 2 
      • Neurčeno -3   
    •  Excel obecný a s názvy sloupců
      • Samčí  - B
      • Samičí - J   
    • QR kódy
      • Samčí - B, samec, male, samec/male
      • Samičí - J, samice, female, samice/female
  •  Datum narození: zvolte formát buňky - datum, nebo zápis: YYYY-MM-DD (YYYY - rok, MM - měsíc, DD - den).
  •  Průběh porodu:
    • Snadný - 1
    • S obtížemi - 2
    • Těžký - 3
    • Neurčeno - 9
  • Plemeno: zadejte kód plemene např. C100.
  • Vlastní chov
    • Ano -  1
    • Ne - 0
    • Neevidovat -1
  • Hmotnost: skutečná hmotnost zvířete (odpovídá sloupci "hmotnost" na pořízení čísel zvířat). Hmotnost při pořízení pohybu přírůstek musí mít hodnotu hmotnosti přírůstku zvířete. 
  • Přírůstek: pouze pro pořízení přírůstku v rámci IE.  Zadává se celá hmotnost zvířete, která se použije pro výpočet hmotnosti přírůstku.  Odpovídá jí sloupec "Nová hmotnost" na pořízení čísel zvířat. Více v návodu +2394.
  • Kategorie: zadejte podle označení z číselníku *3301.
    • Kód kategorie
    • Název kategorie
  • Naroz/mrtvě/zmet: údaj pouze pro import do Karty zvířat *3698
    • Narozeno - 1
    • Mrtvě narozeno - 2
    • Zmetání - 3

Další údaje, které je možné importovat jsou - Jméno zvířete, Laktace M (laktace matky) a Datum zapuštění.

 

Formáty importu:

  • Import dat z Excelu - data musí být umístěna na prvním listu souboru a je nutné zadat číslo řádku, kde začínají data zvířat: 
    1. WF formát: má přednastavený formát čísla a pořadí sloupců. První řádek souboru v Excelu obsahuje hlavičku a data začínají na druhém řádku. Využití při importu dat mezi uživateli WF.
      • 1. sloupec obsahuje celé číslo zvířete - 14místné číslo: země původu, pomocné číslo zvířete, číslo zvířete a kodex (CZ000333222999)
      • 2. sloupec  obsahuje pohlaví zvířete -  1 - samčí, 2 - samičí
      • 3. sloupec obsahuje datum narození zvířete ve formátu buňky datum
      • 4. sloupec slouží k zadání matky ve formátu celého čísla (14místné číslo)
      • 5. sloupec slouží k zadání hmotnosti zvířete v kg
    2. Excel obecný:
      • data zvířat, která jsou umístěna ve sloupcích nahrávaného souboru, zapište pořadovým číslem do okna u údaje v nastavení importu (1.).
      • Pořadí sloupců si volíte sami, nemusí se shodovat s výběrem ve WF.
      • Nemusíte importovat všechna data obsažená ve sloupcích, můžete si je vybrat podle vlastního uvážení.
      • Důležité je zapsat číslem pořadí řádku, na kterém se nachází data prvního zvířete (2.) 
      • Na záložce „Základní" je  základní soupis dat o zvířeti, na záložce „Rozšířené" (3.) naleznete další informace, které můžete použit v rámci importu dat. 


    3. Excel s názvy sloupců: v nahrávaném souboru označte sloupce názvy dat zvířat podle jejich názvů v pořízení. V tomto případě už nemusíte zadávat čísla sloupců v importním pořízení (1.). Pro nahrání souboru v tomto formátu musí být sloupce označeny těmito názvy: 

Názvy dat zvířat - Názvy sloupců v importní tabulce:

  • Číslo zvířete - n3301ciszv
  • Číslo matky - n3301ciszvm
  • Číslo otce - n3301ciszv_o
  • Číslo plemeníka - n3301cislozv_p
  • Pohlaví - n3301pohla
  • Datum narození - n3301datna
  • Průběh porodu - n3301prpor
  • Plemeno - c3602kodpl
  • Vlastní chov - n3301vlach
  • Hmotnost - hmotnost
  • Přírůstek - prirustek
  • Cena - cena
  • Jméno - n3301jmeno
  • Kód kategorie - c3301druhz
  • Název kategorie - c3301nazdr
  • Laktace M - laktace_matky
  • Datum zapuštění - d3607datum 
  • Clipboard - kopírovaná data nesmí obsahovat hlavičky s názvy sloupců. Informace, které chcete importovat, si vybíráte sami. 
    • Clipboard - základní: je nastavena a pracuje stejně jako původní tlačítko Clipboard. Formát čísla zvířete je 6 znaků. Šablonu si můžete stáhnout z Internetu. 
  •  Import dat z čtečky QR kódu uložených v Excelu
    • QR kód Excel: import souboru s daty. QR kód s daty zvířat musí být umístěn v prvním sloupci prvního listu souboru. V jedné buňce se nachází všechny údaje z QR kódu zvířete. Sousední sloupce musí zůstat prázdné.
    • QR kód clipboard: sloupec s QR kódy zvířat musí být v souboru umístěn samostatně, okolní buňky nesmí obsahovat žádná data. 

Po nahrání dat do importního pořízení probíhá kontrola existence zvířete a jeho možnost použití pro vybraný pohyb. Výsledek je uveden ve sloupcích s názvem Ano/Ne a Stav.

  • Ano/Ne - čísla, která lze nahrát do pořízení budou označena zaškrtávátkem. Nezaškrtnutá čísla nahrána nebudou.
  • Stav -  blíže specifikuje použitelnost čísla: 
    • Nové - jedná se o nové číslo zvířete, např. u nákupu zvířat.
    • Použitelné - číslo zvířete je možné pro daný pohyb použít.
    • Použito - číslo je už použito a uloženo v databázi. Tento stav se zobrazí při opravách.
    • Nalezeno -  číslo je uloženo v databázi, ale nelze jej pro tento pohyb využít.
    • Neurčeno - číslo nelze přesně určit, nemá dostatek identifikačních údajů, např. stejné šestimístné číslo zvířete lišící se kodexem.

Automatický import

  • Pokud je nastaven - Po stisknutí Import: importovaná data se zkontrolují a nahrají do Čísel zvířat.
  • Pokud je zvolena varianta - Ne: importovaná data se načtou do importního pořízení. Pokud jsou některé údaje chybné, je možné je v tomto kroku opravit a poté uložit.

 

 Postup importu zvířat návod +3616

 

 

Autor:    Ing. KOMÍNKOVÁ Iveta    | Posl.změna:    01.09.2022    | Článek:    3201    |     www.WinFAS.cz