Článek: 1231 | Naposledy změněno: 18.09.2012

SQL Anywhere od společnosti SYBASE, an SAP Company

Neustále roste počet firem, které se dostávají do situace, kdy jim již dříve populární desktopové databáze nevyhovují. Hlavními důvody jsou zpravidla chybějící podpora rychle se prosazujících mobilních zařízení, Linuxu nebo nedostatečný výkon způsobený prudce rostoucím objemem zpracovaných dat. Často je rovněž problémem nízká úroveň bezpečnosti, kterou desktopové systémy svým uživatelům poskytují. Kromě těchto požadavků očekávají uživatelé od moderní databáze 100% spolehlivost a nízké náklady. Ty kromě vlastní ceny databáze ovlivňují hardwarové nároky a především náklady na následnou správu celého systému. SQL Anywhere  Studio splňuje nejen všechny uvedené atributy, ale přináší i celou řadu rozšiřujících nástrojů.

Plnohodnotná SQL databáze

Klíčovou komponentou SQL  Anywhere Studia je databáze Adaptive Server Anywhere (ASA). Tento multithredový databázový server s podporou víceprocesorových strojů předčí svou bohatou funkcionalitou řadu renomovaných „velkých“´ SQL databází. Při velmi nízkých hardwarových nárocích dovoluje plně využít síly SQL jazyka včetně uložených procedur, triggerů, kurzorů nebo funkcí. V rámci databáze lze rovněž využívat populárního jazyka Java. S jeho pomocí lze vytvářet uživatelské datové typy nebo může být vhodnou alternativou k SQL při potřebě komplikovanější aplikační logiky. Volitelně lze licencovat 256 nebo I28 bitové krytování pro zabezpečení přenosů realizovaných v rámci synchronizace dat.

Minimální nároky

Adaptive Server Anywhere má velmi nízké hardwarové nároky. Server, který je z instalovatelných komponent náročnější, se spokojí i s pouhými 2 MB RAM a 4 KB na připojeného uživatele. To spolu s vysokou spolehlivostí, nulovými nároky na ladění a administraci sytému činí z Adaptive Server Anywhere velmi zajímavou databázi z hlediska celkových provozních nákladů.

Vedoucí postavení na trhu

Pro své výjimečné vlastnosti se Adaptive Server Anywhere stal oblíbenou databázovou platformou dodavatelů software i hardware. Setkat se s ním můžete prakticky kdekoliv od informačních systémů po CISCO routery. V současné době má více než 6 000 000 prodaných licencí cca 62% podíl na trhu malých SQL databází.

 

Autor:    SUK Ondřej    | Posl.změna:    18.09.2012    | Článek:    1231    |     www.WinFAS.cz